szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor bejelentése alapján nem világos, milyen felhatalmazást kaptak most a polgármesterek húsvétra, mindenesetre a főpolgármester nagyon drasztikus intézkedéseket nem akar hozni – értesült a hvg.hu. Karácsony Gergely főpolgármester bekérette a rendőr-főkapitányt, hogy mutassa be a kijárási korlátozások betartatásával kapcsolatos intézkedési tervét. Azt ígérte, ha a rendőrség szerint szigorításra van szükség, akkor azonnal meglépi.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Karácsony Gergely nem rendel el kijárási tilalmat Budapestre, ahogy a város lezárása sem merült fel – tudtuk meg a főpolgármester környezetéből. Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök délután azt jelentette be, határozatlan időre meghosszabbítják a jelenleg érvényes kijárási korlátozást (ami indokolt esetben lehetővé teszi az otthon elhagyását, ide értve a kültéri sportolást és a fodrászt is),

a polgármestereknek pedig külön lehetőséget ad, hogy húsvét idejére – tehát hétfőn 24 óráig – a saját településükre, városukra nézve további szigorításokat vezessenek be.

Egyelőre nem világos, hogy milyen jogosítványokat kap a főpolgármester, illetve a kerületi polgármesterek, ehhez meg kell várni a Magyar Közlönyben megjelenő rendeletet. Annyi viszont biztos, Karácsony egyelőre nem akar kijárási korlátozást és városzárat, szerdán a kormányülésen azt kérte, a jelenlegi kijárási korlátozásokat hosszabbítsa meg a kormány legalább egy hónapra. (A Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke, Szita Károly volt határozottabb, ő a szigorításokat is felvetette.)

A főpolgármester szerdán egy sajtótájékoztatón azt mondta, a polgármesterek a nagy tömeg miatt szeretnének lezárni parkolókat, illetve felmerült több népszerű hely, többi között a Margitsziget lezárása is. Erről mára ígért egységes döntést, a miniszterelnök bejelentéséhez igazodva. Azt mérlegelik, hogy az egyes területek lezárása összességében ront vagy javít-e a helyzeten. Bonyolítja az egészet az is, hogy a Normafa például a Pilisi Parkerdő tulajdona, így a területet a Parkerdő zárhatná le – már amennyiben ezt kivitelezhetőnek tartanák.

Forrásunk véleménye szerint épp az ilyen dilemmák miatt adta a polgármesterek kezébe a döntést a kormány.

Azt a bejelentés alapján nem tudta megmondani, hogy a polgármesterek jogot kaptak-e a kijárási tilalom elrendelésére vagy sem, ehhez is meg kell várni a Közlönyt. Cikkünk megjelenése után Karácsony Gergely főpolgármester a Facebook oldalára azt írta, beletelik egy kis időbe, míg kiderül, hogyan is döntött a kormány.

Politikailag lehet értelmezni: bár a kormány kierőszakolta magának a korlátok nélküli felhatalmazást, ám amikor életbevágó döntést kellene hozni, a polgármesterekre úgy tol felelősséget, hogy eszközöket nem ad hozzá.

Karácsony azt írta, magához kérette a budapesti rendőrfőkapitányt, hogy mutassa be a kijárási korlátozások betartatásával kapcsolatos intézkedési tervét.

Ha rendőrség úgy ítéli meg, hogy a fővárosi közterületeken a mostani intézkedéseknél szigorúbb korlátozásokra van szükség, és azt érvényesíteni is tudja, az erről szóló döntést a budapesti rendőrfőkapitány javaslata alapján azonnal meghozom.

A főpolgármester fontosnak nevezte a korlátozások betartását.

A Társaság a Szabadságjogokért jogásza, Asbóth Márton is csak találgatni tud arról, milyen hatalmat adott a polgármesterek kezébe Orbán Viktor.

A most hatályos jogszabályokból nem lehet kiindulni, hiszen a kormány bármilyen jogszabálytól eltérhet.

Az nem jelentene újdonságot, ha a polgármesterek lezárhatnák a közterületeket, hiszen ezt eddig is megtehették, és több helyen meg is tették.

Csak találgatás, de az egyetlen érdemi különbség a kijárási korlátozás szigorítása lehet.

Azt azonban nagyon nehezen tudja elképzelni, hogy ezt a gyakorlatban hogyan tudnák betartatani az önkormányzatok.