DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. április 27. szombat
Motor

Mi okozta a 15 bukást a jerezi sprinten?

A versenyzők több mint fele elesett a 12 körös szombati viadal során a MotoGP-ben: a számukra is alig látható nedves foltok fogtak ki rajtuk.

Kaotikus túlélőversenybe torkollott a MotoGP Spanyol Nagydíjának szombati sprintfutama: a 25 indulóból 15-en (!) buktak a mindössze 12 körös táv során, és bár többen folytatni tudták a versenyt az esésük során, így is csupán 16-an látták meg a kockás zászlót.

Különösen az 5-ös és a 13-as kanyar szedte az áldozatokat: előbbiben bukott egymástól függetlenül, de gyakorlatilag egyszerre Enea Bastianini, Brad Binder és Alex Marquez, majd később Maverick Vinales, Stefan Bradl és Luca Marini, míg utóbbiban Fabio di Giannantonio, Jack Miller, Lorenzo Savadori, Alex Rins és Johann Zarco esett el.

A felsoroltakon kívül bukott még Francesco Bagnaia, aki Marco Bezzecchi és Binder között került harapófogóba az 1-es kanyarban, Bezzecchi a 7-esben, Aleix Espargaro a 8-asban, valamint Marc Marquez a 9-esben – utóbbi a vezető pozícióból.

De mégis mi okozhatta ezt a szokatlanul sok incidenst? Délelőtt még esett az eső Jerezben, a két kisebb kategória kvalifikációja alatt azonban felszáradni látszott az aszfalt, így a sprinten egyértelműen a slick gumik jelentették a jó döntést.

Az Angel Nieto nevét viselő helyszín aszfaltja azonban közismerten nehezen szárad, s mint azt több exversenyző, például a Superbike-vb-n sokszoros futamgyőztes Chaz Davies a közösségi médiában rámutatott: ők is többször tapasztalták már, hogy a korábbi esőzések utáni nedvesség hajlamos visszaszivárogni az aszfalt felületére Jerezben.

Ez tréfálhatta meg a versenyzőket, a talpon maradó – de a futam hajrában Marquezzel ütköző és emiatt utána kifakadó – Joan Mir szerint maguk a versenyzők is nehezen látták a nedves részeket:

„Valószínűleg a tv-ből nem volt látható és érthető, miért történt ennyi bukás. Azért, mert volt két nedves folt az 5-ös kanyarban, amelyeket még mi is alig láttunk. Én láttam a felvezetőkörön, hogy pont az íven vannak a nedves részek. Se az ív belső, se a külső felén semmi, hanem pont rajta. Ugyanez volt a 8-as kanyar bejáratán” – idézi a Repsol Honda versenyzőjét a The Race szaklap.

Az élről eleső Marquez is hasonlóan fogalmazott: „Hogy őszinte legyek, egész versenyen nem vettem észre azt a nedves foltot. A bejáraton láttam, de a gázadási fázisban nem. Abban a körben kicsit korábban fékeztem, nagyobb kanyartempót vittem át, és talán csak 10 centivel csúsztam arrébb, és az egész folt is nagyjából 20 centis volt.”

Le kellett volna állítani a futamot – vagy el sem kellett volna indítani?

A hajrában dobogós helyről eleső Maverick Vinales egyúttal a versenyirányítást is kritizálta a történtek miatt, az apriliás szerint félbe kellett volna szakítani a sprintfutamot: „A versenyirányításnak rá kellett volna eszmélnie, hogy ha 14 versenyző bukik, akkor annak valami oka van. Lengessék be a piros zászlót, ellenőrizzék a körülményeket.”

Csapattársa, Aleix Espargaro ugyanakkor úgy fogalmazott, nehéz volt a helyzet és nem biztos, hogy a piros zászló lett volna a megoldás, mivel a futam vége felé sem volt rosszabb a szituáció, mint a rajtnál – viszont éppen ezért felmerül a kérdés, hogy egyáltalán el kellett-e engednie a versenyt:

„Nehéz ez, hogy teljes egyetértés legyen a versenyzők között” – magyarázta a MotoGP-mezőny rangidőse. „Beszéltem délelőtt Loris Capirossival a Biztonsági Tanácsból, aki mondta, hogy folyamatosan kimennek az 5-ös kanyarhoz és próbálják szárítani, de nem volt elég idő. Szerintem rendkívül veszélyes ezekkel a roppant erős motorokkal slick gumikon kimenni úgy, hogy még vannak nedves foltok.”

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!