Tetszett a cikk?

A munkanélküliség novemberben még nem nőtt, de nőtt azok aránya, akik ugyan állásban voltak, de épp nem dolgoztak. Folytatódott a home office-ban dolgozók arányának növekedése. Jóval több egyéni vállalkozó szüneteltette tevékenységét, mint októberben.

Novemberben folytatódott a foglalkoztatottsági-, illetve a munkanélküliségi ráta javulása – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adataiból. A statisztikák javulása nem egyértelmű fejlemény, a kormány ugyanis november elején léptette életbe a koronavírus-járvány második hulláma miatt bevezetett korlátozó intézkedéseket (pl. vendéglátóhelyek bezáratása, esti és éjszakai kijárási tilalom).

E lépések hatása még nem látszódott meg a foglalkoztatottságon és a munkanélküliségen – azért azt meg kell jegyezni, hogy a KSH a hónap négy hete alapján ugyan, de előzetes havi átlagot közölt, amiből nem derül ki, hogy a hónapon belül elkezdett-e nőni a munkanélküliség.

Ami a foglalkoztatottságot illeti, novemberben 4 496 100-an voltak foglalkoztatottak, az előző hónaphoz képest 45 ezer fővel (1 százalékkal) többen. Ez azonban 2019 novemberéhez képest még mindig 26 ezer fős csökkenést jelent. A puszta számnál érdekesebb a ráta, ami azt mutatja, a munkaképes népességből hányan dolgoztak. A 15–64 évesek 70,6 százalékos foglalkoztatási rátája az egy hónappal korábbinál 1,0 százalékponttal, az egy évvel korábbinál pedig 0,3 százalékponttal volt magasabb.

KSH

A 15–74 évesek munkanélküliségi rátája 4,1 százalék volt, 0,2 százalékponttal alacsonyabb az egy hónappal korábbinál, ugyanakkor 0,7 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál.

KSH

Ráadásul a novemberi adatok nem mutatják azt a torzulást, amit tavasszal, az első hullám és az első korlátozások idején lehetett látni: akkor a munkanélküliség sokáig azért nem nőtt annyira drasztikusan, mert a KSH a statisztikai módszertan definíciói szerint sok állását vesztett embert nem munkanélkülinek, hanem inaktívnak számolt el. (Az számít inaktívnak, aki szeretne dolgozni, de nem keres munkát vagy nem tudna két héten belül munkába állni – ezek a meghatározások teljesen új tartalmat vesznek fel, ha a gazdaság jelentős része hatóságilag le van zárva.)

Sőt novemberben az inaktívak száma jelentősen csökkent, 144 ezerről 121 ezerre, ez nagyobb csökkenés, mint ami a munkanélküliek számában következett be.

KSH

A KSH megkérdezéses adatfelvételen alapuló statisztikáit alátámasztják a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai: november végén 296 507 regisztrált álláskereső volt, közel 10 ezer fővel kevesebb, mint egy hónappal korábban. (Ugyanakkor jóval több, mint egy évvel korábban: 2019 novemberében mindössze 239 178 regisztrált álláskereső volt.)

Bár a munkanélküliségi adatokon novemberben még nem látszott a második hullám hatása, egyéb munkaerőpiaci számokon már fel lehet fedezni a hatását.

November végén már valamelyest nőni kezdett a tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozások száma. December elején aztán jelentős megugrás következett. Az 50. héten 96,2 ezer egyéni vállalkozás szüneteltette a tevékenységét, a novemberi hetekhez képest több mint 5 ezerrel többen.

KSH

Októberhez képest nőtt azon foglalkoztatottak aránya, akik a megkérdezésük hetén nem dolgoztak – például mert szabadságon voltak vagy betegállományban. Arányuk 3,2 százalék volt, jóval magasabb, mint a 2019. novemberi 1,6 százalék. Az októberhez képest mutatkozó emelkedést nem magyarázza az év vége, 2019-ben például havi alapon novemberre csökkent az épp nem dolgozó foglalkoztatottak aránya. Komoly kiugrásokat a decemberek szoktak produkálni az év végi szabadságolások és a karácsony miatt. Az idei novemberi emelkedésben már minden bizonnyal a járvány és a korlátozások miatti kényszerszabadságolások látszanak, mint tavasszal.

KSH

A távmunkában vagy home office-ban dolgozók aránya májusban tetőzött, utána augusztusig csökkent, majd újra növekedésnek indult – a trend folytatódott novemberben is.

KSH

Ugyan Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón azt mondta, ilyen bizonytalan helyzetben nehéz munkaerőpiaci előrejelzésekbe bocsátkozni, mások azért ezt megteszik. Például a Magyar Nemzeti Bank, amely decemberi Inflációs Jelentésének előrejelzésében azt írta, a munkanélküliség várhatóan 2020 végén és még 2021 elején is nőni fog. A munkanélküliségi ráta 2021 második negyedévétől indul csökkenésnek, és 2022 folyamán süllyed 4 százalék alá a teljes foglalkoztatottság újbóli megközelítésével.