szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vasárnap kezdődhetnek meg a tömeges oltások az Európai Unióban.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) javasolta, hogy az Európai Bizottság adjon ki ideiglenes forgalomba hozatali engedélyt a Biontech-Pfizer koronavírus-elleni vakcinának – jelentette be a szervezet. Ez az első ilyen döntés, amellyel lehetőség nyílik arra, hogy december 27-én EU-szerte megkezdődjenek az oltások. Az Európai Bizottság 200 millió vakcinára szerződött le ezzel a gyártóval, és további 100 millióra is előszerződés kötött. A Bizottság két napon belül hoz döntést az engedélyezésről.

A Politico cikke szerint a szállítmányok december 26-án hagyhatják el a raktárakat, és a tagállamok december 27. és 29. között kezdhetik meg az oltásokat.

Múlt hét szerdán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arról beszélt: a népesség 70 százalékát be kell oltani ahhoz, hogy véget érjen a járvány, ez pedig nagy feladat, úgyhogy mind a 27 tagállamban egyszerre kell elkezdeni. Azt is hozzátette: az EU vásárolt annyi vakcinát, hogy már a szomszédait és a partnereit is tudja támogatni. Ursula von der Leyen hétfőn azt közölte a Twitteren, hogy az Európai Bizottság még ma este dönthet az ideiglenes forgalomba hozatali engedélyről.

A Pfizer/Biontech vakcináját már több országban engedélyezték, köztük az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban is. Az előbbi országban a világon elsőként már az oltások is elkezdődtek.

15,5 Euró a darabja

A vakcinák ára is kiderült hétfőn egy uniós belső dokumentumból, amelyről a Reuters számolt be. Azt írták, hogy az Európai Unió a koronavírus elleni védőoltás 15,5 eurós darabonkénti áráról állapodott meg a Pfizer és a BioNTech gyártókkal

A hírügynökség szerint az unió összesen 300 millió adagra kialkudott ára valamivel alacsonyabb, mint az, amiről az Egyesült Államok állapodott meg az első szállítmány szerződésében. A Reuters novemberben azt írta, hogy Washington 100 millió – ugyanazon oltóanyag – darabjáért 19,50 dollárt fizet, ami jelenlegi árfolyamon valamivel több mint 16 euró.

A vonatkozó, november 18-i dátummal köröztetett uniós dokumentum azt követően jelent meg, hogy az EU november 11-én bejelentette szállítási megállapodását a Pfizerrel és német partnerével, a BioNTech vállalattal.

Eva De Bleeker belga költségvetési államtitkár csütörtökön a Twitterre posztolt egy ártáblázatot, amely alapján Belgium a gyógyszergyáraknak fizet a védőoltásokért. Nem sokkal később a politikus eltávolította bejegyzését.

Véletlenül kiderültek a vakcinák árai

Az EU eddig üzleti titokként kezelte az árakat, egy belga kormánytag véletlenül kitette a Twitterre.

Ebben a táblázatban a Pfizer vakcina egy adagjának ára Belgium számára 12 euró (14,6 dollár) volt, ami sokakban azt az érzetet keltette, hogy ez az unió által elfogadott teljes ár.

A táblázatban szereplő egyéb oltások ára is alacsonyabb volt az uniós források által ismertetettnél. "A szállításkor mindig van egy teljes ár és egy ár" – mondta a vakcinagyártókkal folytatott megbeszéléseken részt vevő uniós tisztviselő a Reuters hírügynökségnek, amikor arra kérték, hogy tisztázza az EU és a belga ár közötti különbséget.

De Bleeker szóvivője hétfőn az ügy bizalmas jellegére hivatkozva, nem volt hajlandó kommentálni az esetet. Ugyanakkor idézte azt, amit De Bleeker a múlt héten mondott a belga parlamentben. Ezen a nyilvános meghallgatáson De Beeker kifejtette, hogy a belga árak csupán részlegesek.

Az uniós előzetes - így a védőoltásokra is vonatkozó - vételi megállapodások értelmében az EU a teljes mennyiség előre kifizetendő összegéről állapodik meg a vállalatokkal, mielőtt azt jóváhagynák. Ezt követően az uniós kormányok kifizethetik a fennmaradó összeget, a már lekötött vakcináért.

Az EU nem hozta nyilvánosságra a Pfizerrel egyeztetett előleg mértékét. Októberben ugyanakkor arról beszámolt, hogy egymilliárd eurót fizetett előlegként az AstraZenecának, a Sanofinak és a Johnson & Johnsonnak a vakcináért, további 1,45 milliárd eurót terveztek félretenni a Pfizer-BioNTech, a Moderna és a CureVac részére történő előzetes kifizetésekre.

Az Európai Unió azóta mind a hat céggel megállapodott a vakcinák szállításáról, miközben még tárgyal a hetedik, Novovax nevű gyógyszeripari céggel.