szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egy évvel korábbihoz képest 1,9 százalékkal esett vissza a kiskereskedelmi forgalom. A műszaki cikkeket és a használt cikkeket árusító üzletekben, a ruhaboltokban, valamint a benzinkutakon mértek óriási zuhanást, de az élelmiszerüzleteken kívül sehol nem volt növekedés.

1,9 százalékkal csökkent októberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a naptárhatástól megtisztított adat szerint a tavaly októberihez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Szeptemberhez viszonyítva 1,2 százalékos volt a növekedés. A boltok este 7 órai zárását és az esti kijárási tilalmat csak november elején rendelte el a kormány, tehát ezeknek a hatásai még nem látszhatnak a most kiadott számokon.

Az összkép hasonló most is, mint a korábbi néhány hónapban: az élelmiszerboltok forgalma minimálisan nő, más termékekből kicsit kevesebbet vesznek, mint tavaly ilyenkor, a benzinkutak forgalma viszont akkorát zuhan, hogy mínuszba húzza le a mutatót.

Az élelmiszerüzletek forgalma 2,4 százalékkal nőtt októberben. Ez a szokásosnál kisebb növekedést jelent – a szakértők az elmúlt hónapokban azzal magyarázták ezt a trendet, hogy megérzi a szektor a turisták hiányát, de azért mégis pozitív tartományban marad a mutató, hiszen enni a járvány alatt is kell. Az ital- és dohányboltokban 1,9 százalékkal csökkent a forgalom. Az élelmiszerboltok, az ital- és a dohányüzletek együtt kapják a kicsit bonyolult „élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kereskedelem” nevet, abban átlagosan 1,2 százalékos lett a növekedés.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma 1,2 százalékkal kisebb lett. Kisebb csökkenést mértek a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (0,4 százalék),  és az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (2,2 százalék). Sokkal nagyobb volt a visszaesés a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk- (7,2 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (11 százalék), a használtcikk- (15 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (19 százalék).

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 10,5 százalékkal kisebb lett. Ennek az egyik oka lehet csak az, hogy a járvány miatt többen dolgoznak otthonról, az autós turisták sem érkeznek, de a benzinár is nagyot esett az egy évvel korábbihoz képest.

A csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma 43 százalékkal nőtt. Ez a nagyságrendű növekedés természetes volt már a járvány előtti években is, vagyis itt nem csak a koronavírus hatását kell keresni a számok mögött.

2020. január–októberében összesítve a forgalom 0,3 százalékkal volt nagyobb a tavalyi első tíz hónapinál.

Virovácz Péter, az ING elemzője azt írta a most kiadott számokról:

Bármennyire is szeretne a piac hinni abban, hogy a helyzet gyorsan javul a kiskereskedelemben, sorozatos negatív meglepetéseket látunk.

Mint írta, még a legpesszimistább várakozást is alulmúlta az adat.

Ráadásul az év hátralévő részében a helyzet további romlása várható. A kijárási korlátozások bevezetésével még inkább visszaesik az üzemanyag-kiskereskedelem, valamint a bizonytalanság és az újból romló munkaerőpiaci helyzet miatt várhatóan az óvatossági megtakarítás erősödik és a fogyasztási hajlandóság is csökken, ahogy egyre kevesebb pénzük lesz az embereknek. A szakértő szerint ezzel is nőtt a valószínűsége annak, hogy a negyedik negyedévben is érdemben csökken a GDP.