szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A mikulásokat az ITM laborjában ledarálták, majd sósavval kezelték, és megvizsgálták. Csak egy esetben találtak kisebb problémát.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) "a gyermekek védelme érdekében" idén is ellenőrzi a csokimikulásokat. A laboratóriumban megvizsgált 17 édességből mindössze egy zsírtartalma volt magasabb a csomagoláson feltüntetettnél.

A minisztérium közleménye szerint az ITM laborja ellenőrzi, hogy a fogyasztók a valóságnak megfelelő tájékoztatást kapnak-e a csokimikulások összetételéről. Így szűrhetők ki azok a termékek, amelyek címkéjén, csomagolásán nem tüntetik fel a kakaóvajhoz hozzáadott idegen zsírokat, vagy a megengedettnél nagyobb mennyiségben tartalmaznak ilyen anyagot.

Az ITM arról is beszámolt, hogyan zajlik egy csokimikulás laborvizsgálata, a közlemény szerint az összes zsírtartalom ellenőrzésével kezdődik, amelynek első lépése a csokifigura ledarálása. A lombikba helyezett csokoládémassza sósavas roncsolásával érik el, hogy zsírtartalma elkülöníthetővé és leszűrhetővé váljon. A szűrőpapírból a sósavmentesre mosás után, egy erre szolgáló készülékben, oldószerrel nyerik ki a zsiradékot. Lemért mennyiségét összehasonlítják a címkén feltüntetett adattal. Az összes zsírtartalom származhat a csokoládé kakaóvaj tartalmából, lehet tejzsír vagy egyéb, növényi zsiradék is, de ezt a csomagoláson jelezni kell.

A zsiradék kíméletes kivonása után egy másik műszeres vizsgálattal állapítható meg, hogy a termék tartalmaz-e a kakaóvajtól eltérő, úgynevezett idegen zsírokat. Például a pálmazsír vagy a sheavaj legfeljebb 5 százalékban lehet jelen a csokoládéban, ezt szintén kötelező feltüntetni.

Az ITM szerint a jó minőségű mikulások arról ismerhetőek fel, hogy azokon csokoládé, tejcsokoládé vagy étcsokoládé megnevezés szerepel. A "kakaós tejbevonó massza", "étbevonó massza" vagy "tejfigura" nem csokiból készül. Érdemes minél magasabb kakaó szárazanyag-tartalmú télapót választani. A címkén megjelenítendő részaránynak tejcsokoládék esetén meg kell haladnia a 25, étcsokoládéknál pedig a 35 százalékot.

A hagyományos novemberi ellenőrzés tapasztalatai hosszú ideje kedvezőek, a szakemberek 2015 óta egyetlen alkalommal sem tártak fel súlyos kifogásolnivalót – olvasható a közleményben.

hvg.hu Vállalkozás

Idén nincs baj a csokimikulásokkal

Huszonkét változatot vizsgáltak az Innovációs és Technológiai Minisztérium akkreditált élelmiszer- és vegyipari laboratóriumában, mind megfelelt az előírásoknak.