szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vasárnap éjszaka több új kormányrendelet is megjelent a Magyar Közlönyben.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A járványhelyzethez szorosan kapcsolódó kormányrendeletek közül kiemelendő, hogy a rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél kemény túlórák jöhetnek: a heti szolgálatteljesítési idő és a szolgálati érdekből elrendelhető túlszolgálat együttes időtartama meghaladhatja a negyvennyolc órás heti időtartamot, illetve a napi szolgálatteljesítési idő tizenkét óránál hosszabb is lehet, azonban a huszonnégy órát nem haladhatja meg.

A napi legalább nyolc óra egybefüggő pihenőidőbe a lakásról a szolgálatteljesítési helyre és az onnan visszautazás időtartama is beszámítható.

Túlóráztatás jöhet az idősek otthonaiban is, mint írják: a veszélyhelyzet időtartama alatt az idősek otthonában foglalkoztatottak számára 24 órás műszak is elrendelhető. “A 24 órás műszakot követően 48 óra összefüggő pihenőidőt kell biztosítani”.

Új kormányrendelet az is, hogy “szabálysértést követ el, aki veszélyhelyzetben az intézkedésre jogosult szerv vagy személy veszélyhelyzettel kapcsolatos megkeresésére lényeges adat tekintetében a valóságnak meg nem felelő statisztikai adatot szolgáltat, vagy az adatszolgáltatással kapcsolatban a valóságnak meg nem felelő felvilágosítást ad”. Ilyen szabálysértés esetén a pénzbírság legalacsonyabb összege 5 ezer forint,

a legmagasabb pedig 500 ezer forint.

A Magyar Közlönyben arról is lehet olvasni, hogy

  • a veszélyhelyzet ideje alatt a szerződéses állományba tartozó katona jogviszonya a veszélyhelyzet megszűnéséig automatikusan meghosszabbodik (vagyis nem mondhat le, még akkor sem, ha erre amúgy lehetősége lenne);
  • a helyi közutak, valamint a helyi önkormányzat tulajdonában álló, a közforgalom elől el nem zárt magánutak, terek, parkok és egyéb közterületek, valamint az országos közutak mentén sem kell fizetni a parkolásért;
  • a járvány miatt az elítéltektől nem vesznek ujj-, illetve tenyérlenyomatot, ha a személyazonosságuk más módon is megállapítható, a börtönbe vonulók pedig automatikusan 14 nap karanténba kerülnek. Ehhez kapcsolódó intézkedés, hogy a koronavírus-gyanús elítélteket nem szállítják börtönbe, ehelyett kórházba mennek, és erről igazolást állítanak ki.

Az újabb rendeletek közé tartoznak a SZÉP-kártya felhasználásának “veszélyhelyzettel kapcsolatos különös szabályai” is. A szöveg pontosan így néz ki: “a szolgáltatók a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig a Széchenyi Pihenő Kártya juttatásként átutalt, fel nem használt pénzeszköz erejéig és annak terhére a munkavállalóval szemben díjat nem számíthatnak fel”.